Merak Ettikleriniz

Protez Saç Nedir?

Protez Saç en popüler saç dökülmesi çözümlerinden biridir ve tıbbi nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşayan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Cerrahi olmayan saç dökülmesi tedavisi olarak, saç protezleri uygun fiyata görünüşte anında bir değişiklik sağlar ve kesinlikle güvenlidir. Saç protezlerinin tüm yönlerini daha iyi anlamak için, önce ne anlama geldiğine bakalım.

‘Protez Saç’ terimi, özellikle tıbbi durum (alopesi gibi) veya tedaviler (kemoterapi gibi) nedeniyle saçlarını kaybedenler için yapılan özel peruklar için kullanılır. Bireyin gereksinimlerine göre yapılmış ve hastanın hassas cildi için uygun bir saç parçasıdır.

Bir saç protezi, tam başı kapsayacak şekilde tasarlanabilir veya yoğun ya da kısmi kellik tedavisi için saç dökülmesi alanına bağlı olarak özelleştirilebilir. Kraniyal protez, hastalıktan zayıflamış bağışıklık sistemlerini güneşten korumaya yardımcı olur ve vücut sıcaklığını düzenler.

 

Protez Saç Nasıl Üretilir?

Doğal insan saçından üretilen protez saçlar, tüller ile oluşturulan bir üniteye el ile tek tek dikilerek oluşturulur. Üniteye dikilen saçlar, çeşitli nedenler ile saçlarını bağışlayan ya da satan kişilerden temin edilmektedir. Protez ünitelerinde kesinlikle sentetik saçlar kullanılmamakta olup tüm saçlar %100 insan saçıdır.

Ünitelerin nasıl hazırlandığını izlemek için buraya, saçların ünitelere el ile nasıl dikildiğini izlemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

 

Ünite Boyutunu Nasıl Belirleyebilirim?

Ünite boyutunuzu belirlemek oldukça basittir. Aşağıdaki görseli inceleyerek verilen adımları takip ediniz:Dikey Boyutu Belirleyin: Yukarıdaki görselde belirtilen 1 numaralı okta olduğu gibi ön saç bitiş noktanızdan başlayarak, kafanızın arkasındaki saçlarınızın döküldüğü ya da seyrekleştiği son noktaya kadar santim bazında ölçü alın. Ön saç çizginizi belirlemek için bir ayna karşısına geçerek kaşlarınızı kaldırın. Kırışıklıkların alnınızda bittiği noktadan 2 santim üstünden başlayarak ön saç çizgisini belirlemeniz tavsiye edilir. Bir ölçüm aracı ile bu saç bitiş noktasından başlayarak kafanızın arka bölümündeki saçsız ya da saçlarınızın çok seyrekleştiği alana kadar ölçüm yaparak ünitenizin dikey boyutunu belirleyebilirsiniz.

Yatay Boyutu Belirleyin: Yukarıdaki görselde belirtilen 2 numaralı okta olduğu gibi saçsız ya da seyrek saçlarınızın bulunduğu alanı yatay olarak ölçün. Türk erkeklerinin yaşamış olduğu saç dökülmeleri genel olarak bölgeseldir. Bu anlamda eğer yan saçlarınızı kesmiyorsanız, kafanızın her iki tarafındaki yan saçlarınızın arasında kalan bölgeyi ölçerek ünitenizin yatay boyutunu belirleyebilirsiniz.

 

Protez Saç Nasıl Uygulanır?

Protez Saç, kafanızdaki saçsız ya da seyrelmiş bölgeye bir yapıştırıcı yardımı ile uygulanmaktadır. Yaklaşık olarak bu yapıştırıcılar 3 hafta dayanmakta olup her 3 haftada bir yapıştırıcıların değiştirilmesi önerilmektedir.

Protez saçınızın bakım zamanı geldiğinde, evinizde çok rahat bir şekilde bant değişimi yapabilir ve ünitenizi temizleyebilirsiniz. Öncelikle erimiş yapıştırıcı bantlarını ya da tutkalı bir temizleyici sprey yardımı ile üniteden çıkarın. Daha sonra şampuan ile saçları ve üniteyi yıkayın. Şampuandan sonra bir kez de saç kremi ile yıkamanız protez saçınız için faydalı olacaktır. Yıkama işleminden sonra kurumaya bırakın. Saçınız kuruduktan sonra aşağıdaki adımları takip edin:

Adım 1: Tıraş Olun

Ünitenin saçınıza monte edilebilmesi için, yapışkan bantların ya da sıvı tutkalların pürüzsüz bir alana ihtiyacı olacak. Bunun için başınızın ön saç bitiş noktasından başlayarak ensenizdeki saçsız alana kadar, yan saçlarınız kalacak şekilde, tıraş etmelisiniz. Ayna karşısında kendiniz yapabileceğiniz gibi bir yakınınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Adım 2: Yapıştırıcı Kullanın

Satın almış olduğunuz protez saç modeline göre uygulayacağınız yapıştırıcı farklılık gösterebilir. Eğer üniteniz yapıştırıcı bantlar ile kullanılıyorsa, protez saçın tüm kenarlarına bantları yapıştırın. Bantları çerçevenin dışına taşırmamaya özen gösterin. Eğer üniteniz tutkal ile kullanılıyorsa, tıraşladığınız alana tutkalı yayın.

Adım 3: Üniteyi Monte Edin

Üniteyi monte etmeden önce, ayna karşısında kaşınızı kaldırarak, alnınızda beliren kırışıklıkların üstünde ön saç bitiş çizginizi belirleyin. Daha sonra ünitenin burun kısmını belirlediğiniz çizginin üstüne yapıştırın. Üniteyi sağa ve sola gerdirerek ensenize kadar yavaş yavaş yapıştırın ve ünitenin arka kısmını ensenizdeki saç bitiş noktasına gelecek şekilde ayarlayın.

Adım 4: Saçınızı Modelleyin

Ünitenizin başınıza tam olarak yapıştığından emin olduktan sonra, saçınıza su sıkarak ince uçlu tarak yardımı ile tarayın. Ünitenizdeki saç ayrımı serbest stilde olduğu için istediğiniz tarafa saçınızı yatırabilir ve modelleyebilirsiniz. Fön makinesi ile saçınızı kurutup şekil verdikten sonra yeni saçınız ile yeni bir hayata merhaba demeyi unutmayın!

Eğer evinizde bu işlemi yapmak istemiyorsanız, bulunduğunuz ilde herhangi bir protez saç merkezine giderek bakım yaptırabilirsiniz. Bakım ücretleri 70 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Ancak bakımınızı evinizde yapmanız, ekonomik anlamda sizin için faydalı olacaktır. Örneğin protez saç merkezindeki bir bakım ücreti ile alacağınız saç malzemeleri ile evinizde kendiniz en az üç bakım yapabilirsiniz.

 

Protez Saçımı Nasıl Kestirebilirim?

Protez Saçınızı iki farklı yöntemle dilediğiniz gibi kestirebilirsiniz:

Biz Keselim: Protez saçınızı Kıl Adam’da sipariş verirken saç kesimini ister yükleyeceğiniz bir model fotoğrafı isterseniz sipariş formunda halihazırda mevcut modellerden birini seçerek bizim kesmemizi talep edebilirsiniz. Saçlarınızı nasıl kestiğimizi buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Siz Kestirin: Sipariş formunda kesim talebinde bulunmayarak, gelen protez saç ünitesini kendiniz dilediğiniz protez saç merkezinde kestirebilirsiniz.

 

Protez Saçlar Neden Bu Kadar Pahalı?

Protez Saçların ülkemizde pahalı olmasının nedeni, üretimin ülkemizde olmaması ve ithal yolu ile satışının yapılmasından kaynaklanmaktadır. Her bir ünitenin el ile yapılması ve oldukça emek gerektirmesi iş gücü gerektirmektedir. Ayrıca Türk Lirası’nın zaman içinde değer kaybetmesi, aynı ürünü 1 birim ile elde eden pek çok ülke vatandaşının aksine, bizlerin 7 birim ile elde etmemize neden olmaktadır. Tüm bunlar ne yazık ki maliyeti olumsuz etkileyen faktörler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Ancak Kıl Adam olarak amacımız, mümkün olduğunca ekonomik olarak fabrikadan son kullanıcıya protez saç modelleri sunmaktır. Bu anlamda rakiplerimize göre en iyi fiyat garantisi sunduğumuzu bilmenizi isteriz.

 

Protez Saçın Ömrü Ne Kadar?

Protez saç kullanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de protez saçın kullanım süresi oluyor. Her ne kadar kullanan kişinin düzenli bakım yaptırması, kullanım esnasında göstermiş olduğu özen gibi etmenlere dayansa da, bir protez saçın kullanım ömrü en fazla 6 aydır.

Pek çok protez saç merkezinin kullanıcıyı teşvik etmesi amacı ile bu süreleri uzatarak bilgilendirme yaptığı bir gerçek. Çoğu kullanıcı bir protez saç ünitesi ile minimum 1 yılı devirebileceğini düşünüyor. Fakat protez saç her ne kadar doğal saçlardan üretilse de, saç köklerinize temas eden ve beslenebilen bir altyapıya sahip değil. Yapay bir üniteye ekilen ve sonrasında bir yapıştırıcı yardımı ile kafanıza uygulanan protez saçlar, zamanla yıpranabiliyor. Bu anlamda kullanıcıların yıl içinde minimum iki protez saç kullanması gerektiğini, bazen bu sayının kullanıma bağlı olarak üçe çıkabileceğini peşinen bilmesi faydalı olacaktır.

Kapatın

Giriş Yapın

Kapatın

Sepet (0)

Sepetiniz şuan boş. Sepette bir ürün mevcut değil.